

You usually want to choose between two to four different flavor combinations to give your guests some variety. When choosing cupcakes, it is good to have some variety. Cupcakes with elaborate decorations and alcoholic fillings will cost more than cupcakes with standard flavors and fillings. On average, cupcakes for a wedding will cost between $2 to $4 per cupcake or even up to $8 per cupcake if they are gourmet. Several factors contribute to the cost including flavor, filling, frosting, and decorations. The cost of cupcakes for a wedding can vary widely. They also sell pre-decorated cupcakes in their bakery that you can buy daily. You can order the cupcakes online or at your local Walmart store. You can order cupcakes at Walmart for different events including graduations, birthdays, baby showers, weddings, holidays, and more. The price will vary by the number of cupcakes you are getting and the fillings as well. Walmart also sells fully customizable cupcakes where you can choose your cake flavor, frosting, filling, and sprinkles. For a package of a dozen mini cupcakes, it will cost $3.98.

How Much Do Walmart Cupcakes Cost?Ī 24-count of cupcake from Walmart will cost $13.97.

While you can buy Great Value cupcakes in Walmart’s bakery section you can also buy cake mix at Walmart as well by Great Value. They use companies such as Sara Lee, Bimbo, ConAgra, and Nature’s Harvest to produce their bakery items. Great Value is the brand that Walmart sells in its stores. All of this will work out to be around 45 cents per cupcake, so you will use around $45 of the ingredients to make 100 cupcakes. For the frosting, you will need powdered sugar, butter, milk, and vanilla extract. To make your cupcakes, you will likely need to buy flour, sugar, milk, baking powder, salt, eggs, and vanilla extract. This will probably cost you around $35 to buy enough for 100 cupcakes. You can also make your frosting with powdered sugar, butter, milk, and vanilla extract.
Cupcake baker profile plus#
Since cake mix is about $1.38 a box and you will need five boxes, plus an 18- count carton of eggs which will cost around $5.86, and vegetable oil at around $3.47 you can expect around $16.23 for over 100 cupcakes.įor frosting, you will need around nine store-bought jars which cost about $1.47 a tub, so this will cost you about $13.23. In addition, you will likely want to buy or make the frosting for your cupcakes. You will also need to buy the other ingredients such as eggs and vegetable oil. If you are planning to make 100 cupcakes using boxed cake mix you will need five boxes of cake mix, as each box typically makes 24 cupcakes. How Much Does it Cost to Make 100 Cupcakes? Since the ingredients will be more expensive, they will typically cost $4 or more. Special dietary cupcakes require unique ingredients that can be harder to find and come at a higher cost. Specialty cupcakes like gluten-free and vegan options will be more expensive than regular cupcakes. So, selling cupcakes in New York City will be more expensive than in a small town in Illinois. In bigger cities, there will be more competitors, rent is more expensive and the cost of ingredients is higher. Location is quite a big factor in the cost. Fillings typically add between $0.25-$0.50 to the cost of each cupcake. Filling flavors often include bavarian cream, chocolate, strawberry, and raspberry. Many bakers choose to have the option to have fillings added to their cupcakes. For example, a chocolate or vanilla cupcake may cost $2.50 on average but a specialty flavor like strawberry cheesecake, Bailey’s Irish Cream, or peanut butter cup may cost $3. Some flavor combinations may cost more than others. The great thing about cupcakes is that there are so many wonderful flavor combinations. For example, a gourmet bakery may sell mini cupcakes for $2, regular cupcakes for $4, and jumbo cupcakes for $6. So you may expect mini cupcakes to sell at a third of the price of jumbo cupcakes. Bakeries may sell mini, regular, and jumbo-size options.

When it comes to cupcakes, there are different sizes. How Much Do Cupcakes Cost? Factors to Consider Size Some gourmet bakeries will charge $4+ per cupcake. However, home bakers often charge slightly less at close to $2. Most bakeries will sell individual cupcakes for about $3 on average, or more.
